Контролирана вентилация и рекуперация :
Стандартът е невъзможен без система принудителна вентилация. Налага се, тъй като при отваряне на прозорците за пресен въздух има огромни енерго-загуби. Затова се подава пресен въздух към всяко помещение и се отвежда отработения въздух откъм сервизните помещения. Важно е изхвърляният въздух да отдаде енергията си на постъпващия в сградата пресен въздух чрез топлообменник (рекуператор) с КПД над 80%. Така постоянно има чист и пресен въздух, който допринася за високия комфорт. Скоростите на подаване на пресен въздух са много малки, затова няма течения.

Погрешно е схващането, че прозорците на пасивните сгради не се отварят. През меката пролет или есен прозорците могат да бъдат отворени, а вентилационната система да бъде изключена. В този случай се предвиждат различни схеми на естествено проветряване на помещенията. Нощната вентилация през лятото намалява средната денонощна температура в сградата.

Пасивните сгради, поради суперизолацията си, могат да бъдат затоплени или изстудени само посредством вентилационната система, като по този начин се минимизира, а може и напълно да липсва конвенционална отоплителна инсталация. Това води до значителни икономии на капиталовложения. Нещо повече, в някои случаи може да се окаже, че климатизационна система също не е нужна.


Рекуператор в техническо помещение в еднофамилна къща в Дармщад

Принципна схема на работа на рекуператор

Въздуховоди с шумозаглушители

Въздуховоди с шумозаглушители като част от вентилационната система на сградата

Вентилационна решетка в пасивна сграда
 



Компактен уред за вентилация в жилищна сграда



Схема на компактен уред за вентилация и БГВ (Compact unit)

Не е ли пасивната сграда твърде сложна и технологична?
• Пасивната сграда сама по себе си е проста, ефикасна и удобна за обитаване. Вентилационната система има по-малко опции за контрол от стандартен телевизор. За по-голямата част от поддръжката й не се изисква посещение от квалифициран специалист, смяната на филтъра може да бъде извършена от всеки.

Колко струва пасивна сграда?
В Европа има компании, които предлагат префабрицирани еднофамилни къщи на цени, конкурентни с тези със стандартни конструкции. Въпреки това, високото качество на компонентите на пасивното строителство се отразяват на относително по-високата му цена. От редица примери на построени пасивни сгради в Европа е направен извода, че средното оскъпяване на строителната себестойност, за да бъде достигнат стандарта за пасивна сграда е не повече от 10% до 15% в сравнение с цената на сграда, която отговаря на всички съвременни европейски сградни норми.

В дългосрочен аспект, като се вземат предвид спестяванията от бъдещи енергийни разходи, както и разходи за реконструкции причинени от проблеми със сградната обвивка се стига до извода, че пасивните сгради са по-оправдани от икономическа гледна точка от конвенционалните. Всички допълнителни сградни елементи за използване на възобновяеми източници на енергия допълнително оскъпяват строителството.

Така може да се стигне и до оскъпяване до 30 – 40%. Самият факт на съществуването на тези системи обаче доказва тяхната икономическа целесъобразност. Правилният им подбор и проектиране винаги води до оправдаване на вложените в тях средства.